Przytulia Czepna (Galium aparine)

Przytulia wygląd i występowanie:

Na liściach i łodydze przytulii czepnej występują haczykowate włoski czepne, dzięki nim roślina łatwo przylega do odzieży i futer zwierzęcych. Stąd m.in nazwa przytulii czepnej, Te drobne włoski wykazują właściwości klejące ale czepiając się skóry działają drażniąco na osoby o delikatnej i wrażliwej skórze. Rośliny te mogą dorastać do 6 metrów wysokości, ale nie mogą wyrastać na taką wysokość samodzielnie, często wykorzystują inne  gatunki roślin do podpierania się.  Pozostawione same sobie, przytulie rosną niskie i rozłożyste.

Nasiona przytulii kiełkują wczesną wiosną
. Proste liście wyrastają w liczbie od sześciu do ośmiu wzdłuż kwadratowych łodyg wyrastających z niewielu gałęzi. Końcówka każdego liścia ma ostre zakończenie. Kwiaty przytulii czepnej są małe i gwiaździsto rozłożone, w barwie białej do zielonkawej, kwitnąc od wiosny do lata. Pojedyncze rośliny produkują ponad 300 nasion. Nasiona przytulii mają kolor szary do brązowego, a także mają 1-4 mm średnicy.

Roślina ta ma wiele zastosowań, nie tylko w ziołolecznictwie.  Młode liście można jeść na surowo lub gotować i dodawać do dań, sałatek, natomiast drobne owoce po wysuszeniu jako substytut kawy.

Właściwości przytulii czepnej:

W tradycji stosowania (także w starożytności) przytulia czepna była stosowana przy różnych chorobach skóry, drobnych ran i oparzeń. Stosowano ją przy problemach z pęcherzem i nerkami. Działa  moczopędne. Stosowano ją także przeciwzapalne, dla zwiększenia apetytu, ściągająco na skórę, oczyszczająco, napotne, wykazuje także działanie  przeciwgorączkowe oraz tonizujące. Przytulia czepna zawiera olejki eteryczne, (w tym terpeny, ketony, aldehydy) , liczne glikozydy irydoidowe, kwasy fenolowe i flawonoidy.

  • przytulia czepna ma silne właściwości antyoksydacyjne,
  • przytulia od dawna już znana jest jako środek na różnego rodzaju zmiany skóry, rany, oparzenia.
  • łuszczyca
  • działa moczopędnie
  • oczyszcza krew z toksyn i wspomaga funkcje układu limfatycznego, dzięki temu ułatwia pozbycie się obrzęków, działa antyseptycznie, przeciwzapalnie, rozkurczowo i ściągająco w obrębie przewodu pokarmowego.
  • Reguluje wypróżnianie i przyspiesza przemianę materii.
  • napary z tego zioła są wykorzystywane na  struny głosowe i ból gardła, afty w jamie ustnej jako płukanki,  jak również łagodzą ból oczu (można stosować w formie kompresu na oczy);