Przytulia Czepna (Galium aparine)

Przytulia wygląd i występowanie:

Na liściach i łodydze przytulii czepnej występują haczykowate włoski czepne, dzięki nim roślina łatwo przylega do odzieży i futer zwierzęcych. Stąd m.in nazwa przytulii czepnej, Te drobne włoski wykazują właściwości klejące ale czepiając się skóry działają drażniąco na osoby o delikatnej i wrażliwej skórze. Rośliny te mogą dorastać do 6 metrów wysokości, ale nie mogą wyrastać na taką wysokość samodzielnie, często wykorzystują inne  gatunki roślin do podpierania się.  Pozostawione same sobie, przytulie rosną niskie i rozłożyste.

Nasiona przytulii kiełkują wczesną wiosną
. Proste liście wyrastają w liczbie od sześciu do ośmiu wzdłuż kwadratowych łodyg wyrastających z niewielu gałęzi. Końcówka każdego liścia ma ostre zakończenie. Kwiaty przytulii czepnej są małe i gwiaździsto rozłożone, w barwie białej do zielonkawej, kwitnąc od wiosny do lata. Pojedyncze rośliny produkują ponad 300 nasion. Nasiona przytulii mają kolor szary do brązowego, a także mają 1-4 mm średnicy.

Roślina ta ma wiele zastosowań, nie tylko w ziołolecznictwie.  Młode liście można jeść na surowo lub gotować i dodawać do dań, sałatek, natomiast drobne owoce po wysuszeniu jako substytut kawy.

Właściwości przytulii czepnej:

W tradycji stosowania (także w starożytności) przytulia czepna była stosowana przy różnych chorobach skóry, drobnych ran i oparzeń. Stosowano ją przy problemach z pęcherzem i nerkami. Działa  moczopędne. Stosowano ją także przeciwzapalne, dla zwiększenia apetytu, ściągająco na skórę, oczyszczająco, napotne, wykazuje także działanie  przeciwgorączkowe oraz tonizujące. Przytulia czepna zawiera olejki eteryczne, (w tym terpeny, ketony, aldehydy) , liczne glikozydy irydoidowe, kwasy fenolowe i flawonoidy.

W starych przekazach zielarskich i starożytnych przytulia była stosowana przy różnych dolegliwościach:

  • działa rozkurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego (przy nieżytach żołądka, jelit, niestrawnościach, biegunkach)
  • na zmiany skórne, egzemy,łojotoku, nadmiernej potliwości a także na niegojące się  rany, oparzenia,
  • działa moczopędnie, ułatwiając pozbycie się obrzęków, nadmiaru wody w organizmie, cellulicie,
  • głęboko oczyszcza organizm z toksyn,
  • reguluje wypróżnianie i przyspiesza przemianę materii,
  • działa przeciwzakrzepowo, zmniejszając ryzyko rozwoju miażdżycy, przy pojawiających się żylakach,
  • napary z tego zioła są wykorzystywane na  struny głosowe i ból gardła, afty w jamie ustnej jako płukanki,  jak również łagodzą ból oczu (można stosować w formie kompresu na oczy);