Przetacznik lekarski, przetacznik leśny (Veronica officinalis)

Przetacznik występuje w europie oraz wielu regionach Polski w lasach, na zrębach, wzdłuż żywopłotów. Ma owłosione, pokładające się łodygi, w górnej części rozgałęziające się, liście o kształcie eliptycznym,  kwiatostan drobny, o barwie liliowej. Jest kilka odmian przetacznika które występują w dość dużych ilościach natomiast przetacznik lekarski należy do dość rzadko występujących (są to zazwyczaj niewielkie skupiska pojedynczych roślin). Wyhodowanie przetacznika lekarskiego jest bardzo trudne.
 
Przetacznik Leśny Dermesa
Przetacznik Leśny, uprawa własna

 Zastosowanie przetacznika:

Przetacznik jest od dawien dawna stosowany w medycynie ludowej.  Surowiec zielarski stanowi górna część rośliny.
  • oczyszcza krew z cholesterolu, tętnice ze zwapnień
  • pomaga zachować dobrą pamięć, likwiduje luki pamięciowe, pomocny w wielu przypadkach zawrotów głowy
  • połączony z pokrzywą wskazany na chroniczną egzemę, świąd starczy a także przy wyrzutach skórnych świadczących o złej przemianie materii
  • reguluje trawienie (w wielu przypadkach po zastosowaniu ustępuje także ból głowy)
  • poprawia pracę żołądka, jelit (pobudzając czynności żołądka i gruczołów wydzielania wewnętrznego)
  • ma zastosowanie w przypadku bóli reumatycznych, artretycznych kończyn
  • pomaga przy nadmiernej nerwowości wynikającej z przemęczenia pracą umysłową
  • pomocny w wielu przypadkach dolegliwości płucnych (przy astmie, nieżytach płuc, krwiopluciu, nieżytach płuc, wrzodach płucnych, a także przy niektórych przypadkach suchego kaszlu).
  • poprzez poprawę pracy wątroby zmniejsza cholesterol, trójglicerydy.

Przetacznik W trakcie kwitnienia

Przetacznik Lekarski sprawdzi się przy bólach reumatycznych , artretycznych a także lukach pamięciowych. Dietę warto uzupełnić większą ilością krzemu (kasza gryczana, wywar ze skrzypu polnego).
 
Przetacznik można parzyć jak herbatkę (1 łyżka świeżego, pociętego ziela na 1 szklankę wrzącej wody) lub 1 łyżeczka zmielonego suszu na 1 szklankę wrzącej wody). Pić 2 x dziennie.
Można też pić sok z przetacznika np  (konserwowany alkoholem) daje zauważalne efekty po ok. 2-3 tygodniach stosowania (dla dorosłych w ilości 2 x dziennie po łyżeczce).
Przy wysokim cholesterolu sok z przetacznika powinien być stosowany minimum przez miesiąc. Przetacznik nie powinien być stosowany wraz z lekami na obniżenie cholesterolu, gdyż nie przeniesie pożądanego efektu.