Nagietek Lekarski (łac. calendula officinalis)
Nagietek zajmuje jedną z czołowych miejsc wśród ziół rodzimych. Można go spotkać w wielu ogródkach. Zielarsko wartościowy jest tylko nagietek o ciemnym pomarańczowym wybarwieniu. Zbiera się go w czasie pięknej słonecznej pogody. Do celów terapeutycznych zbiera się kwiaty, ale także części zielone roślin.
Kwiaty nagietka służyły jako naturalny barometr – ładną pogodę w ciągu dnia zwiastowało pełne rozchylenie płatków i ułożenie ich równolegle względem ziemi. Składanie się płatków do wewnątrz zapowiadało deszcz w najbliższych godzinach. (Podobnie jak robią to krokusy)
Wewnętrznie w celu uzupełnienia naszej diety składniki, mikro i makro elementy znajdujące się w kwiatach nagietka używa się je po posiekaniu do sałatek, zup oraz ciast a także w formie nalewek i maceratów. Co ciekawe kwiaty można zastosować jako substytut szafranu do doprawienia oraz naturalnego barwienia potraw (np. ryżu).
Nagietek w swoim składzie zwiera wiele substancji aktywnych: flawonoidy olejki eteryczne, saponiny, sterole, w liściach znajdziemy witaminę A, C, minerały. Płatki kwiatów nagietka zawierają dodatkowo związki śluzowe, żywicowe, gorycze, polisacharydy, kwasy organiczne oraz sole mineralne.
Nagietek stosowany w tradycji często używany był tonizująco przy problemach żołądkowych, wątroby naturalnie przynosząc ulgę oraz przy różnych problemach kobiecych. Do dziś nagietek wykorzystuje się w wielu kosmetykach i preparatach na skórę (także okolic intymnych), gdzie pomaga on przy podrażnionej, zaczerwienionej skórze oraz przy występowaniu świądu
Nagietek Lekarski – działanie:
Stosowany zewnętrznie działa przeciwzapalnie, bakteriobójczo, grzybobójczo. Dzięki zawartości m.in. karotenoidów i triterpenów szczególnie korzystnie wpływa na:
- hamuje stany zapalne skóry, przekrwienia
- ból brzucha
- stan zapalny jelit, dwunastnicy, żołądka
- zapalenie wątroby, żółtaczka
- powiększeniu węzłów
- problemy menstruacyjne
- stan zapalny w obrębie miednicy
- rewelacyjnie działa regulując stany skurczowe w przewodzie pokarmowym
- dzięki swoim właściwościom przeciwskurczowym ma zastosowanie w przypadku bólów w okresie miesiączkowania.
- działa regenerująco na uszkodzone i podrażnione tkanki
- pomaga rozjaśniać i rozpuszczać blizny
Dawkowanie- jak stosować nagietek:
Z mojej praktyki – stosowanie nagietka: