Nagietek Lekarski (łac. calendula officinalis)

Nagietek zajmuje jedną z czołowych miejsc wśród ziół rodzimych. Można go spotkać w wielu ogródkach. Zielarsko wartościowy jest tylko nagietek o ciemnym pomarańczowym wybarwieniu. Zbiera się go w czasie pięknej słonecznej pogody. Do celów terapeutycznych zbiera się kwiaty, ale także części zielone roślin.

Kwiaty nagietka służyły jako naturalny barometr – ładną pogodę w ciągu dnia zwiastowało pełne rozchylenie płatków i ułożenie ich równolegle względem ziemi. Składanie się płatków do wewnątrz zapowiadało deszcz w najbliższych godzinach. (Podobnie jak robią to krokusy)
Wewnętrznie w celu uzupełnienia naszej diety składniki, mikro i makro elementy znajdujące się w kwiatach nagietka używa się je po posiekaniu do sałatek, zup  oraz ciast a także w formie nalewek i maceratów.  Co ciekawe kwiaty można zastosować jako substytut szafranu  do doprawienia oraz naturalnego barwienia potraw (np. ryżu).

Nagietek w swoim składzie zwiera wiele substancji aktywnych: flawonoidy olejki eteryczne, saponiny, sterole, w liściach znajdziemy witaminę A, C, minerały. Płatki kwiatów nagietka zawierają dodatkowo związki śluzowe, żywicowe, gorycze, polisacharydy, kwasy organiczne oraz sole mineralne.
Nagietek stosowany w tradycji  często używany był tonizująco przy problemach żołądkowych, wątroby naturalnie przynosząc ulgę oraz przy różnych problemach kobiecych. Do dziś nagietek wykorzystuje się w wielu kosmetykach i preparatach na skórę (także okolic intymnych), gdzie pomaga on przy podrażnionej, zaczerwienionej skórze oraz przy występowaniu świądu

Nagietek lekarski kwiat

Nagietek Lekarski – działanie:

Stosowany zewnętrznie działa przeciwzapalnie, bakteriobójczo, grzybobójczo. Dzięki zawartości m.in. karotenoidów i triterpenów szczególnie korzystnie wpływa na:

 • hamuje stany zapalne skóry, przekrwienia

 • ból brzucha
   
 • stan zapalny jelit, dwunastnicy, żołądka
   
 • zapalenie wątroby, żółtaczka
   
 • powiększeniu węzłów
   
 • problemy menstruacyjne
   
 • stan zapalny w obrębie miednicy
   
 • rewelacyjnie działa regulując stany skurczowe w przewodzie pokarmowym
   
 • dzięki swoim właściwościom przeciwskurczowym ma zastosowanie w przypadku bólów w okresie miesiączkowania.
   
 • działa regenerująco  na uszkodzone i podrażnione tkanki
   
 • pomaga rozjaśniać i rozpuszczać blizny

Dawkowanie- jak stosować nagietek:

Nalewka z nagietka dla dorosłych: 2 x jedna łyżka (można rozcieńczyć w małej ilości wody)
Napar z nagietka: 1 czubata łyżka suszu na 1 szklankę wrzącej wody. Przykryć np. spodeczkiem, po 10-15 minutach przecedzić. Pić 2 x po 1 szklance naparu.
 
Ma zastosowanie pomocnicze w przypadku grzybicy okolic pochwy. Po umyciu się należy stosować podmywania:1 łyżka nalewki z nagietka na 2 łyżki letniej wody lub przemywać letnim naparem z nagietka.

Z mojej praktyki – stosowanie nagietka:

Jak skutecznie potrafi działać nagietek opiszę jedne z przypadków z mojej praktyki.
 
Zgłosił się do mnie mężczyzna o pomoc był bardzo intensywnie zażółcony (kolor zgniłozielony) Medycznie skierowany do tzw. leczenia zachowawczego. Przyznaję że nie miałam nadziei, że uda się uzyskać chociaż małą poprawę. Na usilną prośbę zaczęłam szukać ziół, które w takim przypadku mogłyby coś pomóc.  Tym ziołem okazał się nagietek.  Po dwóch tygodniach stosowania jego samopoczucie zaczęło się poprawiać a skóra jaśnieć.
Nagietek stosowany był jeszcze przez ok. 2-3 miesiące. Efekt tego był taki, że człowiek ten żyje nadal, czuje się bardzo dobrze, a upłynęło kilka lat od tamtej pory. To co opisałam nie znaczy, że w każdym przypadku nowotworu może być tak wspaniały efekt.  Na tym przykładzie widać jak wspaniałe właściwości posiada to zioło.