Wierzbownica Drobnokwiatowa (Epilobium parviflorum)

Jej korzystny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie gruczołu krokowego oraz poprawy stanu cery trądzikowej sprawił, od wieków była stosowana w medycynie ludowej. Wierzbownica jest on rośliną z rodziny wiesiołkowatych. Występuje naturalnie na terenach Europy, Azji , Indii a nawet Afryki. W Polsce znajdziemy ja na podmokłych terenach, obrzeżach rzek, bagien oraz szuwarach. Posiada właściwości moczopędne oraz antyoksydacyjne.Zawiera m.in fitosterole, taniny, flawonoidy oraz kwasy tłuszczowe.

Napary z wierzbownicy drobnokwiatowej stosowane są przy problemach z trądzikiem, zaskórniakami i do ogólnej poprawy kondycji skóry. Napary oczyszczają organizm z toksyn, pomagają usuwać wolne rodniki, wpływają korzystnie na prawidłowa gospodarkę hormonalną organizmu.
Napar z wierzbownicy drobnokwiatowej reguluje wydzielanie sebum, co jest bardzo ważne w przypadku cery ze skłonnością do przetłuszczania się oraz łojotoku. Polecana jest też osobom,  które mają problemy z łysieniem na tle łojotokowym i hormonalnym.

Nalewki oraz napary z wierzbownicy stosuje się przy przeroście prostaty. Osoby stosujące wierzbownicę zazwyczaj w dość krótkim czasie (już w ciągu kilku tygodni zauważają, że coraz rzadziej muszą wstawać w nocy do łazienki) a często wręcz przesypiają cała noc bez konieczności wstawania (zarówno Pani jak i Panowie). 
Ponieważ wierzbownica może wpływać na gospodarkę hormonalną nie powinny jej stosować kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Ponieważ nie ma badań klinicznych czy wpływ wierzbownicy może negatywnie wpłynąć na płód lub karmione dziecko  lepiej jej w tym okresie nie stosować. W dużych dawkach i przyjmowana długotrwale może także rozregulować cykl miesiączkowy (nalezy wiec stosować ją z pewną ostrożnością i stosować się do dawkowania zawartego na opakowaniach suszu lub nalewek.

 

Wierzbownica drobnokwiatowa