Logo Bioterapia Jadwiga Wolska
Strona główna
Kuzdrowiu na Facebooku

Mniszek lekarski

MNISZEK  LEKARSKI (Taraxacum officinale), popularnie nazywany mleczem rośnie na trawnikach, łąkach, pastwiskach. Mniszek w kwietniu i maju rozkwita pięknym żółtym kolorem. Przez działkowców i rolników traktowany jako uciążliwy chwast a przez ludzi chorych  jako bardzo cenna roślina lecznicza. Cała roślina ma właściwości lecznicze tj.: korzeń, ziele, kwiat. Liście mniszka zbiera się przed kwitnieniem, korzenie wiosną lub jesienią, a łodygi w czasie kwitnienia. Na wiosnę, kiedy mniszek ma już młode listki, wskazane jest dodawanie ich do sałatek warzywnych w celu wzmocnienia organizmu. Poza tym można dodawać kilka listków do zupy - zdecydowanie poprawia jej smak i ułatwia trawienie.

Roślina ta jest szczególnie wskazana przy schorzeniach dróg żółciowych i wątroby, a także pomaga cukrzykom zmniejszyć poziom cukru we krwi. Ma właściwości uspakajające. Jedzenie 5-7 łodyg kwiatostanowych (same łodygi bez kwiatów) pomaga zlikwidować zapalenie wątroby, a przeżuwanie 7-10 łodyg dziennie przez okres kwitnienia. Bardzo wskazane dla cukrzyków.

 

Mniszek Lekarski, zdjęcie kwiatów


Mniszek Lekarski działanie:
 

Mniszek przez swoje pozytywne oddziaływanie na wątrobę ma wspaniały wpływ na usuwanie takich dolegliwości jak  świąd skóry, wysypka,  wypryski, liszaje, pobudza wydzielanie soków trawiennych, a także oczyszcza żołądek ze wszelkich zbędnych ,zalegających substancji. Dzięki działaniu oczyszczającemu mniszek pomaga  również w przypadku  dny moczanowej reumatyzmie.  

  • roślina ta jest szczególnie wskazana przy schorzeniach dróg żółciowych i wątroby a także pomaga cukrzykom zmniejszyć poziom cukru we krwi. Ma właściwości uspokajające.

  • Przez swoje pozytywne oddziaływanie na wątrobę ma wspaniały wpływ na usuwanie takich dolegliwości jak  świąd skóry, wypryski, liszaje.

  • dzięki działaniu oczyszczającemu mniszek pomaga  również w przypadku dny moczanowej, reumatyzmie.

  • wspomaga rozpuszczanie kamieni w pęcherzyku żółciowym, nerkach.

  • tak jak pokrzywa tak i mniszek polecany jest w celu oczyszczenia krwi, wzmocnienia organizmu.

  • liście mniszka lekarskiego wyróżniają się dużą zawartością magnezu i z tego powodu polecany jest ludziom z niskim poziomem tego pierwiastka. Wiadomo, że magnez należy do pierwiastków dość trudno przyswajalnych, a w naszej bardzo przetworzonej żywności trudno doszukiwać się jego znaczących ilości.

  • picie mniszka poprawia pracę układu trawiennego i poprawia przyswajanie magnezu.
     

  Autor książki "Leki z Bożej apteki" opisuje przypadek wyleczenia anemii złośliwej przy pomocy soku z mniszka. To potwierdza ogromny, pozytywny wpływ tego popularnego zioła  na organizm człowieka.
      Pani Maria Treben w swojej książce „Apteka Pana Boga” podaje przepis na świetny „miodek” z kwiatów mniszka. Cztery garście kwiatów, rozsypać na białym papierze w celu wyeliminowania robaczków, następnie włożyć do garnka zalać 1 litrem zimnej wody i powoli ogrzewać aż do wrzenia, odstawić na noc. Rano wylewamy wszystko na sito, odciskamy. Do soku dodajemy 1 kg cukru, 1 umytą, pokrojoną cytrynę i w odkrytym garnku bardzo wolno gotujemy (prawie nie widać wrzenia) aż syrop stanie się odpowiednio gęsty.

Dawkowanie soku z mniszka:

1-2 łyżeczki soku dziennie, można rozpuścić w wodzie, lub 1 czubatą łyżeczkę rozdrobnionego korzenia zalać 1 szklanką wody, pogotować około 5 min. Pić pół szklanki przed jedzeniem, pól szklanki po jedzeniu.

W naszej ofercie Sok z mniszka lekarskiego 250ml

Sok z mniszka lekarskiego - kliknij, wejdź do sklepu


Chcesz zamówić? Wyślij maila lub zadzwoń:
 22 782-23-20 , 517 617 582
Produkt możesz nabyć w naszym sklepie www.kuzdrowiu.com.pl