Logo Bioterapia Jadwiga Wolska
Strona główna
Kuzdrowiu na Facebooku
Mniszek lekarski

MNISZEK  LEKARSKI (Taraxacum officinale), popularnie nazywany mleczem rośnie na trawnikach, łąkach, pastwiskach. Mniszek w kwietniu i maju rozkwita pięknym żółtym kolorem. Przez działkowców i rolników traktowany jako uciążliwy chwast a przez ludzi chorych  jako bardzo cenna roślina lecznicza. Cała roślina ma właściwości lecznicze tj.: korzeń, ziele, kwiat. Liście mniszka zbiera się przed kwitnieniem, korzenie wiosną lub jesienią, a łodygi w czasie kwitnienia. Na wiosnę, kiedy mniszek ma już młode listki, wskazane jest dodawanie ich do sałatek warzywnych w celu wzmocnienia organizmu. Poza tym można dodawać kilka listków do zupy - zdecydowanie poprawia jej smak i ułatwia trawienie.

Roślina ta jest szczególnie wskazana przy schorzeniach dróg żółciowych i wątroby, a także pomaga cukrzykom zmniejszyć poziom cukru we krwi. Ma właściwości uspakajające. Jedzenie 5-7 łodyg kwiatostanowych (same łodygi bez kwiatów) pomaga zlikwidować zapalenie wątroby, a przeżuwanie 7-10 łodyg dziennie przez okres kwitnienia. Bardzo wskazane dla cukrzyków.

 

Mniszek Lekarski, zdjęcie kwiatów

 

Mniszek przez swoje pozytywne oddziaływanie na wątrobę ma wspaniały wpływ na usuwanie takich dolegliwości jak  świąd skóry, wysypka,  wypryski, liszaje, pobudza wydzielanie soków trawiennych, a także oczyszcza żołądek ze wszelkich zbędnych ,zalegających substancji. Dzięki działaniu oczyszczającemu mniszek pomaga  również w przypadku  dny moczanowej reumatyzmie.  

  • roślina ta jest szczególnie wskazana przy schorzeniach dróg żółciowych i wątroby a także pomaga cukrzykom zmniejszyć poziom cukru we krwi. Ma właściwości uspokajające.

  • Przez swoje pozytywne oddziaływanie na wątrobę ma wspaniały wpływ na usuwanie takich dolegliwości jak  świąd skóry, wypryski, liszaje.

  • dzięki działaniu oczyszczającemu mniszek pomaga  również w przypadku dny moczanowej, reumatyzmie.

  • wspomaga rozpuszczanie kamieni w pęcherzyku żółciowym, nerkach.

  • tak jak pokrzywa tak i mniszek polecany jest w celu oczyszczenia krwi, wzmocnienia organizmu.

  • liście mniszka lekarskiego wyróżniają się dużą zawartością magnezu i z tego powodu polecany jest ludziom z niskim poziomem tego pierwiastka. Wiadomo, że magnez należy do pierwiastków dość trudno przyswajalnych, a w naszej bardzo przetworzonej żywności trudno doszukiwać się jego znaczących ilości.

  • picie mniszka poprawia pracę układu trawiennego i poprawia przyswajanie magnezu.
     

 

  Autor książki "Leki z Bożej apteki" opisuje przypadek wyleczenia anemii złośliwej przy pomocy soku z mniszka. To potwierdza ogromny, pozytywny wpływ tego popularnego zioła  na organizm człowieka.
      Pani Maria Treben w swojej książce „Apteka Pana Boga” podaje przepis na świetny „miodek” z kwiatów mniszka. Cztery garście kwiatów, rozsypać na białym papierze w celu wyeliminowania robaczków, następnie włożyć do garnka zalać 1 litrem zimnej wody i powoli ogrzewać aż do wrzenia, odstawić na noc. Rano wylewamy wszystko na sito, odciskamy. Do soku dodajemy 1 kg cukru, 1 umytą, pokrojoną cytrynę i w odkrytym garnku bardzo wolno gotujemy (prawie nie widać wrzenia) aż syrop stanie się odpowiednio gęsty.

Dawkowanie:

1-2 łyżeczki soku dziennie, można rozpuścić w wodzie.
Lub 1 czubatą łyżeczkę rozdrobnionego korzenia zalać 1 szklanką wody, pogotować około 5 min. Pić pól szklanki przed jedzeniem, pól szklanki po jedzeniu.

Do nabycia także sok z mniszka lekarskiego:

Sok z mniszka lekarskiego - kliknij, wejdź do sklepu


Chcesz zamówić? Wyślij maila lub zadzwoń:
 22 782-23-20 , 517 617 582
Produkt możesz nabyć w naszym sklepie www.kuzdrowiu.com.pl
 
stat