Logo Bioterapia Jadwiga Wolska
Strona główna
Kuzdrowiu na Facebooku

Pokrzywa (urtica dioica)

Pokrzywa - właściwości i zastosowanie

W tradycyjnej medycynie szanowana od wieków przez prozdrowotne działanie zwłaszcza wzmacniające i podnoszące żelazo w organiźmie.Pokrzywa w formie suszonych liści (w tym rozdrobnionej na pył) oraz soku stosowana jest przy osłabieniu oraz przy anemii (m.in w drugiej połowie ciąży czy nowotworach). Kobiety stosowały różnego rodzaju mikstury na bazie pokrzywy na swoje włosy, które pokrzywa świetnie odżywiała.
 
Roślina jest byliną dorastającą do 150 cm wysokości. Jest popularna w całej Polsce. Rośnie na glebach żyznych, wilgotnych i przepuszczalnych. Najczęściej można ją spotkać w lasach, na ich obrzeżach, zaroślach nad rzekami, jeziorami, na rumowiskach. Surowiec zielarski stanowią liście, całe ziele, nasiona a także korzenie.

Co zawiera ziele pokrzywy?

Ziele i liście zawierają witaminy: C, B1, B2, K , karoten, chlorofil (jedynie kłącze nie zawiera chlorofilu), kwas mrówkowy, krzemowy, foliowy, glikolowy, flawonoidy, garbniki, fitosterole, sole mineralne, bardzo dużo żelaza, potasu, wapnia, krzemu, manganu, fosforu i miedzi.
 Pokrzywa, plantacja ekologiczna

Oddziaływanie pokrzywy na człowieka:

Sok z pokrzywy przede wszystkim działa wzmacniająco i podnosi ilość żelaza w organizmie. Dlatego właściwości pokrzywy są tak cenne dla osób borykających się z anemią. Jako jedno z nielicznych ziół jest w stanie w krótkim czasie podnieść żelazo dodatkowo poprawiając jego przyswajanie z pożywienia.
 Pokrzywa w formie soku jak i ziela oczyszcza krew z toksyn, cholesterolu, mocznika, chlorku sodu, a także innych substancji chemicznych, obniża poziom cukru. Napar z pokrzywy ma zastosowanie w przypadku cukrzycy, nieżytach żołądka, jelit, bólach głowy, chorobach płuc, trądziku, alergiach.
Działa moczopędnie, w związku z tym ma także zastosowanie przy obrzękach, zapaleniu dróg moczowych, kamicy nerkowej, woreczka żółciowego. Zapobiega przedwczesnemu starzeniu się organizmu, zastojom żółci, plamom na skórze, a także wzmacnia włosy i likwiduje łupież.

POKRZYWA - jest świetnym ziołem pod warunkiem, że stosujemy ją ze sprawdzonego źródła i niepasteryzujemy. Musi być ścięta jako młoda roślina  z jędrnymi, soczystymi liśćmi. Sok wyciskamy natychmiast po ścięciu pokrzywy, aby jej  właściwości były w pełni zachowane !.

Sposób użycia pokrzywy: 

Jedna czubata łyżeczka suszonej, zmielonej pokrzywy lub jedna łyżka świeżej, pokrojonej pokrzywy na szklankę wrzątku. Należy przykryć np. spodeczkiem w celu lepszego naparzenia. Po 10-15 minutach przecedzić. W zależności od potrzeb 1-3 szklanki dziennie.
Sok z pokrzywy z miodem i żurawiną należy dla wzmocnienia dawkowac w iilosci 2 x 20ml dziennie przy wadze ok. 60kg, przy anemii dawkę nalezy zwiększyć do ilości 2 x 40 ml dziennie.

Do nabycia także sok z pokrzywy konserwowany alkoholem 250ml:

Sok z pokrzywy - kliknij, wejdź do sklepu

oraz sok z pokrzywy z miodem i żurawiną 500ml:

Sok z pokrzywy z miodem i żurawiną

 


Chcesz zamówić? Wyślij maila lub zadzwoń:
22 782-23-20 , 517 617 582
Produkt możesz nabyć w naszym sklepie  www.kuzdrowiu.com.pl