Logo Bioterapia Jadwiga Wolska
Strona główna
Kuzdrowiu na Facebooku

Nagietek Lekarski

Nagietek Lekarski (calendula officinalis)

Nagietek zajmuje jedną z czołowych miejsc wśród ziół rodzimych. Można go spotkać w wielu ogródkach. Właściwości lecznicze posiada tylko nagietek o ciemnym pomarańczowym wybarwieniu. Zbiera się go w czasie pięknej słonecznej pogody. Do celów terapeutycznych zbiera się kwiaty, ale także części zielone roślin.

Nagietek Lekarski - działanie:

 Stosowany zewnętrznie działa przeciwzapalnie , bakteriobójczo , grzybobójczo. Dzięki zawartości m.in. karotenoidów i triterpenów szczególnie korzystnie wpływa

na skórę hamując stany zapalne, przekrwienia

 

 • ból brzucha, wątroby
   
 • stan zapalny jelit, dwunastnicy, żołądka
   
 • zapalenie wątroby, żółtaczka
   
 • powiększeniu węzłów
   
 • problemy menstruacyjne
   
 • stan zapalny w obrębie miednicy
   
 • rewelacyjnie działa regulując stany skurczowe w przewodzie pokarmowym
   
 • dzięki swoim właściwościom przeciwskurczowym ma zastosowanie w przypadku bólów w okresie miesiączkowania.
   
 • działa regenerująco  na uszkodzone i podrażnione tkanki
   
 • pomaga rozjaśniać i rozpuszczać blizny
   

 

Nagietek lekarski kwiatDawkowanie- jak stosować nagietek:
 

Nalewka z nagietka dla dorosłych: 2 x jedna łyżeczka (można rozcieńczyć w małej ilości wody)
Napar z nagietka: 1 czubata łyżeczka suszu na 1 szklankę wrzącej wody. Przykryć np. spodeczkiem, po 10-15 minutach przecedzić. Pić 4 x ½ szklanki.
 
Ma zastosowanie pomocnicze w przypadku grzybicy okolic pochwy. Po umyciu się należy stosować podmywania:1 łyżka nalewki z nagietka na 2 łyżki letniej wody lub przemywać letnim naparem z nagietka.
 
 

 

 

 

Z mojej praktyki - stosowanie nagietka:
 

Jak skutecznie potrafi działać nagietek opiszę jedne z przypadków z mojej praktyki.
Zgłosił się do mnie mężczyzna o pomoc był bardzo intensywnie zażółcony (kolor zgniłozielony) Medycznie skierowany do tzw. leczenia zachowawczego. Przyznaję że nie miała nadziei że uda się uzyskać chociaż małą poprawę. Na usilną prośbę zaczęłam szukać ziół, które w takim przypadku mogłyby coś pomóc.  Tym ziołem okazał się nagietek.  Po dwóch tygodniach stosowania jego samopoczucie zaczęło się poprawiać a skóra jaśnieć. Nagietek stosowany był jeszcze przez ok. 2-3 miesiące. Efekt tego był taki, że człowiek ten żyje nadal, czuje się bardzo dobrze, a upłynęło kilka lat od tamtej pory. To co opisałam nie znaczy, że w każdym przypadku nowotworu może być tak wspaniały efekt.  Na tym przykładzie widać jak wspaniałe właściwości posiada to zioło.